uz-logo-pion-2.png

V-lecie Wydziału

wpa.jpg

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego obchodził w 2019 roku swoje V-lecie a kulminacyjnym momentem tej rocznicy były dwa wydarzenia, które wpisują się w tradycje akademickie i świadczą o nieustannym rozwoju WPiA UZ.

V-lecie Wydziału Prawa i Administracji - tort

Mianowicie to właśnie nasz Wydział był gospodarzem Zjazdu Dziekanów Wydziałów Prawa Uczelni Publicznych – cyklicznego już spotkania, które stanowi ugruntowaną formułę międzyuczelnianej współpracy środowisk prawniczych.

2019-wpa-zjazd-dziekanow01.png

Była to okazja do dyskusji i wymiany poglądów na temat reformy szkolnictwa wyższego, do których inspiracji dostarczyła odbywająca się jednocześnie Konferencja Naukowa „Nauka i nauczanie prawa w świetle ustawy 2.0. Pierwsze doświadczenia i perspektywy”.

2019-1-baner-konferencja.jpg

W dniu 18 czerwca 2019 roku w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji przy Placu Słowiańskim miało miejsce spotkanie, którego celem było m.in. zaprezentowanie dorobku organizacyjnego, naukowego i dydaktycznego społeczności Wydziału, z okazji V-lecia jego istnienia.

Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjęli przedstawiciele sygnatariuszy Porozumienia z dnia 7 grudnia 2012 roku w sprawie powołania Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wśród zaproszonych Gości znaleźli się również przedstawiciele innych lubuskich środowisk i instytucji zainteresowanych współpracą i wspieraniem Wydziału, jego pracowników i studentów. Uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpienia Dziekan WPiA UZ prof. dr hab. Hanny Paluszkiewicz, która podsumowała dotychczasową działalność i osiągnięcia pracowników oraz studentów Wydziału, obejrzeli także interesujące prezentacje przygotowane przez Prodziekana ds. Studentów – dr Roberta Wysockiego („WPiA UZ w liczbach”) i Prodziekana ds. Nauki i Jakości Kształcenia dr Piotra Mysiaka („Innowacyjny program kształcenia na WPiA UZ”) oraz Wydziałowego koordynatora ds. praktyk - dr Anny Chodorowskiej („Praktyki studenckie na WPiA UZ). Dr hab. Andrzej Bisztyga, prof. UZ – Pełnomocnik ds. Rady Dyscypliny Naukowej zapoznał obecnych z nowymi uwarunkowaniami prowadzenia badań naukowych na WPiA, wynikającymi z postanowień ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Ukazaniu dorobku i aktywności naukowej studentów, skupionych w dziewięciu kołach naukowych działających na Wydziale, służyła przygotowana przez nich fotorelacja, prezentująca realizację wybranych projektów i inne dokonania, w tym zdobycie w 2019 roku Lauru Naukowca przez Studenckie Koło Naukowe Nauk Penalnych „Fines Poenarum”.

Podczas spotkania wspominano początki funkcjonowania Wydziału, były rozmowy o teraźniejszości i planach przyszłej współpracy.

W spotkaniu udział wzięli m. in. mec. Krzysztof Szymański – Dziekan ORA w Zielonej Górze, SSO Bogumił Hoszowski – Prezes Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, mec. dr Przemysław Sztejna – Wicedziekan OIRP, panowie Włodzimierz Stobrawa – Dyrektor NIK Delegatura w Zielonej Górze, Gwidon Makarowicz – Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze, Radosław Wróblewski – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, Kazimierz Łatwiński - Doradca Wojewody Lubuskiego, Adam Andrzejewski – Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, mł. bryg. Piotr Jankowiecki - Komendant Miejski Straży Pożarnej, mł. insp. Jarosław Tchorowski - Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze oraz przedstawiciele Okręgowego Inspektora Pracy i Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. W spotkaniu brał udział także pan dr Przemysław Kledzik – Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim, które na mocy zawartego w tym samym dniu Porozumienia nawiązało z WPiA współpracę w zakresie działalności naukowo-badawczej, edukacyjnej i promocyjnej, dołączając do grona jego sympatyków.

V-lecie istnienia Wydziału

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18