uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Wyniki zdawalności egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze w 2021 r.

23.06.2022
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jednym z kryteriów oceny, specyficznym dla wydziałów kształcących na kierunku prawo, jest tzw. wskaźnik dostawalności na aplikacje prawnicze, której wyniki corocznie ogłasza Departament Zawodów Prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości (aplikacje adwokacka, radcowska, notarialna i komornicza).

O potencjale absolwentów świadczą także wyniki konkursów na aplikacje sędziowską i prokuratorską organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Dane dotyczące wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze ogłosiło właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak wypadł na tle innych zielonogórski Wydział Prawa i Administracji?

W roku 2021 do państwowych egzaminów na aplikacje prawnicze, organizowanych od 2006 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpiło ogółem 6647 absolwentów magisterskich studiów prawniczych z 48 polskich uczelni (z 23 uczelni publicznych i 25 uczelni niepublicznych), w tym 2729 osób, które przystąpiło do egzaminów na aplikacje bezpośrednio po ukończeniu studiów. 

W skali kraju zainteresowanie dalszym doskonaleniem w zawodach prawniczych adwokata, radcy prawnego, notariusza i komornika wykazało 41,01 % absolwentów studiów prawniczych. W przypadku WPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego wskaźnik ten był nieco wyższy, ponieważ do egzaminów przystąpiło 42 absolwentów (spośród 87), którzy zdawali egzamin bezpośrednio po uzyskaniu w 2021 r. dyplomu ukończenia studiów (wskaźnik 48,3 %). Dla porównania – WPiA Uniwersytetu Warszawskiego ukończyło 565 absolwentów, z których 45,7% (258 osób) przystąpiło do egzaminów na aplikacje. Na aplikację adwokacką wybierały się 22 osoby, na aplikację radcowską 18 osób, a na aplikacje notarialną i komorniczą po jednej.

Zdawalność na aplikacje prawnicze absolwentów zielonogórskich studiów prawniczych kształtuje się na poziomie 55,4 % w przypadku studentów studiów stacjonarnych i 46,7 % w odniesieniu do absolwentów studiów niestacjonarnych.

W grupie uczelni, których absolwenci przystępujący do egzaminów w 2021 r. stanowili mniej niż 3% wszystkich egzaminowanych (w skali kraju było ich ponad 6 tys.), studenci kończący WPiA UZ wykazali w większości zainteresowanie zdobyciem zawodu adwokata (45%) i radcy prawnego (42,5%).

Analiza związku uzyskanych punktów (max 150, min 100) z oceną średnią ze studiów wykazuje, że podobnie jak w przypadku pozostałych uczelni w kraju, absolwenci WPiA UZ, którzy zdają egzaminy na aplikacje i mogą dalej kształcić się w zawodach prawniczych to bardzo dobrzy i dobrzy studenci z oceną bardzo dobrą (zdawalność na poziomie 73,91%) i dobrą plus (zdawalność na poziomie 41,67%) na dyplomie ukończenia studiów.

W grupie uczelni, z których przystępowało do egzaminów 34-93 osób UZ (były to 42 osoby) zajął 7 miejsce plasując się tuż za Uniwersytetem Szczecińskim (przystępowały 93 osoby), uzyskując poziom zdawalności 54,76 % (USz – 59,14%).

Daje to  WPiA Uniwersytetu Zielonogórskiego 4 miejsce wśród wydziałów, z których w 2021 roku przystępowało do egzaminu na aplikacje prawnicze mniej niż 3 % wszystkich zdających (tzn. od 55-180 osób).

Wyniki konkursu na aplikacje sędziowską podane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury wskazują natomiast, że bardzo dobrzy zielonogórscy absolwenci prawa mogą także spełnić swoje marzenia o pracy zawodzie sędziego. 

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/podsumowanie-wynikow-egzaminow-wstepnych-na-aplikacje-prawnicze2

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18