uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Spotkanie władz dziekańskich oraz przedstawicieli Wydziałowej Rady ds. Kształcenia z przedstawicielami interesariuszy zewnętrznych

23.09.2022

W dniu 16 września 2020 roku w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji przy Placu Słowiańskim odbyło się spotkanie władz dziekańskich oraz przedstawicieli Wydziałowej Rady ds. Kształcenia z przedstawicielami interesariuszy zewnętrznych.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli przedstawiciele sygnatariuszy Porozumienia z dnia 7 grudnia 2012 roku w sprawie powołania Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wśród zaproszonych Gości znaleźli się także przedstawiciele lubuskich środowisk i instytucji zainteresowanych współpracą i wspieraniem Wydziału i jego studentów.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpienia Dziekan WPiA UZ prof. dr hab. Hanny Paluszkiewicz, która podsumowała dotychczasową działalność i osiągnięcia pracowników oraz studentów Wydziału, w czasie jaki upłynął od ostatniego posiedzenia (2019 r.). Dziekan przypomniała, że okres pandemii COVID-19 i nałożone przez władze Uniwersytetu ograniczenia uniemożliwiał spotkania z osobami spoza uczelni, co było przyczyną braku spotkań w latach 2020 i 2021, a także zaakcentowała i omówiła wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w czasie jej kadencji (2018-2022).

W prezentacji, wypełnionej zdjęciami dokumentującymi omawiane wydarzenia i osiągnięcia, zwróciła uwagę przede wszystkim na przełomowy dla funkcjonowania wydziału rok 2019, w którym WPiA UZ obchodził pięciolecie swojego istnienia, ceremonię pierwszego absolutorium studentów kończących naukę na kierunku Prawo, pierwsze egzaminy absolwentów wydziału na aplikacje prawnicze, a także świętował organizowany w Zielonej Górze Zjazd Dziekanów Wydziałów Prawa i Administracji uczelni publicznych i wydarzenie naukowe mu towarzyszące tzn. Ogólnopolską Konferencję pt. Nauka i nauczanie prawa w świetle ustawy 2.0. Pierwsze doświadczenia i perspektywy.

W toku swego wystąpienia prof. dr hab. H. Paluszkiewicz zwróciła uwagę na wejście w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce (ustawa 2.0), wskazując na zmiany organizacyjne na uczelni i ich konsekwencje dla młodego Wydziału Prawa i Administracji.

Omówione zostały także wyniki dostawalności na aplikacje prawnicze, „siła i moc” absolwentów wydziału na rynku pracy i początki ich karier zawodowych. Prezentując sylwetki absolwentów, podkreśliła zarówno inicjatywę wyróżniania autorów najlepszych prac magisterskich i wykreowanie konkursu na najlepsze prace, w których nagrody i wyróżnienia przyznają także przedstawiciele interesariuszy zewnętrznych, wspomniała o nagrodach jakie otrzymali od dziekana OIRP w Zielonej Górze oraz Prezydenta M. Zielona Góra za swoje prace dyplomowe magistranci kończący studia w latach 2019 – 2021. Wspomniała również o inicjatywie promowania najlepszych absolwentów w postaci udziału w inicjatywie Biura Karier UZ – Absolwent Extra i Konglomeraty.

Omawiając kwestie związane z jakością kształcenia wspomniała również o powołaniu Wydziałowej Rady ds. Kształcenia, której zadaniem jest wspieranie dziekana w monitorowaniu jakości działalności dydaktycznej oraz o wydziałowych Radach Programowych – dla kierunku Prawo i dla kierunku Administracja, prezentując ich skład podkreśliła obecność w tych gremiach przedstawicieli interesariuszy zewnętrznych oraz studentów.

Dużą część wystąpienia, wraz ilustracjami odnoszącymi się do poszczególnych wydarzeń, poświęcona została działalności studenckiej i efektom ich inspirowania przez władze wydziału do dalszej integracji z wydziałem i tworzenia z nim silnych więzi. Podkreślony został wkład studentów w powstanie i rozwój social mediów, utworzenie i funkcjonowanie zespołu ds. promocji wydziału i podjęte przez studentów tworzących ten zespół inicjatywy – opracowanie projektów i zorganizowanie produkcji bluz wydziałowych z zaprojektowanym przez studentów logo, akcji charytatywnych w postaci zbiórek na chore dzieci, na słodycze i inne dary dla dzieci z Ukrainy (2022), wreszcie utworzenie i zarejestrowanie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dziekan zwróciła również uwagę na oczywisty spadek aktywności w czasie pandemii i przeniesienie inicjatyw (zwłaszcza naukowych) do Internetu, przejawiających się w organizowaniu przez koła naukowe wielu webinariów, seminariów, a nawet konferencji w trybie on-line. Dziekan zwróciła się także bezpośrednio do obecnych na posiedzeniu przedstawicieli szkół (Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze oraz Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli), z prośbą o kontynuowanie dalszej współpracy, aktywizowanie uczniów i promocję wśród nich edukacyjnej oferty wydziałowej i dalsze wskazywanie Wydziału jako dobrego miejsca do dalszego kształcenia w zawodach prawnika lub administratywisty.

Podsumowując swoje wystąpienia Dziekan wskazała na potrzebę współpracy z interesariuszami w tworzeniu i aktualizowaniu programów kształcenia, w celu ich dopasowania do zmieniającej się rzeczywistości i potrzeb lokalnych. Zwróciła się także do zebranych o przyjmowanie studentów na praktyki studenckie.

Kończąc swoje wystąpienie, stanowiące podsumowanie czterech lat sprawowania funkcji dziekana Wydziału, prof. dr hab. Hanna Paluszkiewicz podziękowała zgromadzonym i reprezentowanym przez nich Instytucjom za wsparcie, życzliwość i gotowość do niesienia pomocy władzom dziekańskim, wydziałowi i społeczności akademickiej. Wręczyła także drobne upominki z logo WPiA oraz pisemne podziękowania.

Kolejno zabrała głos pani dr Anna Chodorowska – prodziekan ds. studenckich, która krótko nawiązała do poruszanej przez przedmówcę kwestii praktyk studenckich, wyjaśniła konieczność ich odbywania i zaliczania na równi z innymi przedmiotami przewidzianymi w programie studiów, a także dołączyła się do prośby Dziekan o wspieranie wydziału w poszukiwaniu właściwych miejsc do odbywania praktyk. W dyskusji, jaka wywiązała się w tym punkcie głos zabrała pani dr Agnieszka Opalińska, reprezentująca zarząd Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, a jednocześnie związana z WPiA jako koordynator praktyk. Pani dr Opalińska poparła prośby władz dziekańskich, a także wyjaśniła procedurę kierowania na praktyki i rozliczania studentów z ich odbycia. Głos w dyskusji zabrali także – Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze mgr Gwidon Makarowicz, Dyrektor Oddziału KRUS w Zielonej Górze mgr Bożena Ronowicz, przedstawiciel GUS Robert Wróbel, a także Dziekan OIRP w Zielonej Górze dr Przemysław Sztejna. Wyrazili on gotowość dalszego wspierania studentów w poszukiwaniu miejsc do odbywania obowiązkowych praktyk studenckich.

Kolejno głos zabrał pełniący funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Nauk Prawnych i członek Wydziałowej Rady Kształcenia dr hab. Tadeusz Stanisławski, prof. UZ. W krótkim wystąpieniu podkreślił wagę udziału interesariuszy w budowaniu i aktualizowaniu programów nauczania oraz potwierdził deklarowaną przez dziekan gotowość dalszego kształcenia w postaci kursów i studiów podyplomowych, także poza aktualną ofertą Wydziału i INP.

W dyskusji zabrał też głos przewodniczący Wydziałowej Rady Programowej na kierunku Administracja, dr hab. Bogdan Ślusarz, prof. UZ wyjaśniając cele kierowanego przez niego gremium, a także wskazując na planowane robocze spotkania z interesariuszami, mające doprowadzić do ustalenia faktycznych i realnych oczekiwań oraz możliwości kształcenia młodzieży na potrzeby obszaru lubuskiego.

W toku dalszej swobodnej dyskusji zabrał głos dziekan OIRP dr Przemysław Sztejna, który podkreślił osiągnięcia wydziału i jego studentów, wyraził też zadowolenie z dotychczasowej harmonijnej współpracy. W związku z zakończeniem misji kierowania wydziałem przez prof. dr hab. Hannę Paluszkiewicz, przekazał podziękowania w imieniu środowiska radców prawnych oraz wręczył okolicznościowy prezent wraz z listem gratulacyjnym. Podziękowanie za kierowanie Wydziałem oraz uznanie dla jego efektów wyrazili także pozostali uczestnicy spotkania.

Spotkanie z interesariuszami zewnętrznymi 2022. Źródło: archiwum wydziału.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18